Shelving Posts and Accessories
- (1)
- (3)
- (12)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (12)
- (29)
- (1)
- (21)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (7)
- (1)
- (6)
- (2)
- (10)
- (1)
- (8)
- (2)
- (4)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (13)
- (22)
- (22)
- (3)
- (8)
- (4)
- (5)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (51)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (9)
- (148)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (77)
- (126)
- (2)
- (1)
- (4)
- (21)
- (38)
- (3)
- (26)
- (1)
- (2)
- (42)
- (13)
- (158)
- (12)
- (3)
- (32)
- (1)
- (4)
- (62)
- (21)
- (151)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (49)
- (1)
- (1)
- (9)
Filtered Search Results
Metro™ MetroMax iQ™ Polymer Stem Casters
For use with either MetroMax i polymer mobile stem caster posts
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Diameter (English) | 5 in. |
| Wheel Tread | Polyurethane |
| With Casters | Yes |
| For Use With (Equipment) | Metro™ MetroMax i™ and Q™ shelving |
| Diameter (Metric) | 12.7 cm |
| Temperature Range (English) | -20 to 120°F |
| Material | Polymer |
| Temperature Range (Metric) | -49 to 49°C |
Metro™ Vertical Single Glove Box Holder for Super Erecta Wire Shelving and SmartWall Wall Shelving, Metroseal Gray Epoxy
Make sure your gloves are always within reach with the Vertical Single Glove Box Holder for Super Erecta Wire Shelving and SmartWall Wall Shelving.
Metro™ Super Erecta™ Wire Shelving Accessory, Three-Sided Double Snake Frame
Sturdy, square snake frame provides additional support or access to floor.
| Height (Metric) | 188 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Metro™ MetroMax Q™ shelving |
| Material | Epoxy-coated Steel, Polymer |
| Height (English) | 74 in. |
Mott Manufacturing Altus™ Table System Component, Pencil Drawer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mott Altus pencil drawer helps to keep workstation tidy and things within reach.
| Width (English) | 20 in. |
|---|---|
| Width (Metric) | 50.8 cm |
| Includes | Divider |
|---|---|
| Width (English) | 10 in. |
| Color | Chrome |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Shelving |
Wanzl SmartCell™ Shelving Med-Glide Caster
4 in. Threaded Stem Caster is used for SmartCell Shelving System.
Wanzl 5 in. Swivel Stem Caster with Brake
Non Marking Swivel Caster with Brake for optimum performance and reliability.
Wanzl TSS Chrome 5 Basket Rolling Unit
TSS by Wanzl is recognized for high quality and strength due to our all-welded construction and truss configuration. This system requires no tools for assembly, making the process simple and easy to follow.
| Includes | 5 Basket Unit |
|---|---|
| Color | Chrome |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Shelving |
Mott Manufacturing Sigma Flex™ Laboratory Furniture Component, Outer Shelf Bracket
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pair of shelf brackets for use on Sigma Flex unit
| Warranty | Two years from date of shipment |
|---|---|
| Depth (English) | 12 in. |
| Product Type | Outer Shelf Bracket |
| For Use With (Equipment) | Sigma Flex™ or Sigma Cart™ |
| Depth (Metric) | 30.4 cm |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | SEFA, ISO9001:2008 |
Wanzl Donut Bumper
Donut Bumper fits over caster, on post to protect walls and other units from damage.
| Includes | 1 Dust Cover |
|---|---|
| With Casters | No |
| Color | White |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Shelving |
| Includes | Wire Basket |
|---|---|
| Color | Chrome |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Shelving |
| Includes | Wire Shelf Label Holder |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Plastic |
| For Use With (Application) | Shelving |
Wanzl TSS Chrome 4 Basket Rolling Unit
TSS by Wanzl is recognized for high quality and strength due to our all-welded construction and truss configuration. This system requires no tools for assembly, making the process simple and easy to follow.
| Includes | 4 Basket Unit |
|---|---|
| Color | Chrome |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Shelving |